Jak się powinno murować dom? Jakie są reguły? O jakich rzeczach koniecznie nie zapomnieć?

Do zbudowania ścian zewnętrznych używać można różnego rodzaju surowce, dajmy na to gazobeton, ceramika czy silikat. Jakie są ogólne reguły murowania, które musimy poznać. Jak wygląda murowanie ścian krok po kroku?Zaczynamy od pierwszej warstwy – ściany należy postawić na zaizolowanym fundamencie. Bez względu na to, jaką technikę murowania będziemy wykorzystywać, pierwsza warstwa muru musi być położona zaprawie tradycyjnej o grubości dwóch-trzech centymetrów. Jej najważniejsze zadanie to zmniejszenie ewentualnych nierówności w poziomie fundamentu, przez co można mieć idealny poziom.

murowanie

Autor: Martin Pettitt
Źródło: http://www.flickr.com

W tym czasie musimy się także postarać o wyznaczenie naniesionych w projekcie kątów narożników. Tego typu murowanie zgodnie z założonym planem da później dobrą konstrukcją – dodatkowe informacje. By zachować identyczny poziom na wszystkich ścianach, najlepiej wykorzystać sznurek murarski, który należy rozpiąć na gwoździach osadzonych w murze.

Musisz udzielić sobie odpowiedzi na pytanie, czy informacje, które opisują przedstawiany temat, są wystarczające. Jeżeli nie, to przejrzyj treść (http://www.heliodon.pl/kim-jestesmy), która posiada ważne wiadomości.

Przed kolejnym etapem murowania musimy poczekać, aż zaprawa zastygnie, by nie odkształciła się z powodu ciężaru następnych części muru. Następne warstwy bloków należy poustawiać już na mocno utwardzonej zaprawie. Ważne jest zaznaczenie rogów. Konstrukcję ściany zaczyna się od wyprowadzenia narożników zewnętrznych, następnie wystarczy już tylko wyznaczyć otwory. Należy starać się uniknąć docinania bloczków lub pustaków w tych miejscach. Istotna czynność – wiązanie muru. To ma duże znaczenie, gdyż ściany utrzymują obciążenia z dachu jak i stropów. Powinny być ustawione pionowo, zaś jej części wypoziomowane w każdym rzędzie, by naciski działające od góry rozchodziły się równo. Aby mur nie uległ rozpadowi, bloczki i pustaki powinny być dobrze razem związane, co znaczy, iż są ustawione w następnych warstwach z przesunięciem pionowej krawędzi o co najmniej 0,4 wysokości elementu.

pustak

Źródło: pixabay.com

Szczególnie dokładnie muszą być powiązane ze sobą naroża. Także zbrojenie jest nieodzowne, bo ściany powinny być związane zbrojonymi wieńcami, które są umiejscowione na wysokości każdego stropu, jak również w ściance kolankowej, na której będzie opierał się dach. Wszystkie dobre materiały do murowania należy kupować w specjalistycznych budowlanych punktach, odnaleźć tam możemy różne elementy budowlane – cennik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*