Różnice w opłatach podatkowych zależące od systemu opodatkowania wynajmujących mieszkanie

Jeżeli dzierżawimy lokal mieszkalny, to możemy wybrać najkorzystniejszej formy opodatkowania. Przy porozumieniach wynajmu trudności podatkowych bywa niemało i dotyczą one posiadacza mieszkania. Podstawowym jest wybór trybu rozliczania z organem podatkowym.

Pomieszczenie w domu

Autor: vastateparksstaff
Źródło: http://www.flickr.com
Osoba, która zaczęła zdobywać dochód z najmu i chciałaby płacić podatek od wynajmu mieszkania w formie ryczałtu ze współczynnikiem 8,5 proc., musi powiadomić o tym fakcie szefa urzędu skarbowego właściwego dla punktu zameldowania. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiała opłacać podatek według wielkości podatkowej. W celu wyboru ryczałtu jako rodzaju podatku od wynajmu mieszkania, wystarczy przesłać pisemną deklarację, nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy zysk z wynajmu.

To świetnie, że chcesz zdobyć pokrewne informacje na prezentowany temat, ponieważ wchodząc na odnośnik, poznajesz proponowane informacje (http://www.eogniwa.pl/kategoria/lancuch-do-wciagnikow) na publikowane zagadnienie.

W większości wypadków opłacenie jednej stawki podatku od najmu mieszkania w wysokości 8,5 proc. opłaca się lepiej niż opłacanie podatku wedle wielkości podatkowej. Dodatkową zaletą ryczałtu jest to, że to podatek od przychodu, stąd nie wzmaga sumy dochodów do potrącenia stosownie do skali podatkowej.
Mnóstwo informacji:

Drugą ewentualną odmianą opłacania podatku od najmu mieszkania osobistego jest skala podatkowa. Oznacza to opłacanie podatku wedle obowiązkowej w danym roku miary, aktualnie stawki są dwie (18 i 32 proc.). W sytuacji, gdy właściciel ma wysokie koszty związane z użyczeniem domu, wtedy bardziej zyskowna powinna być dla niego skala podatkowa, gdyż dochód do opodatkowania za wynajem mieszkania będzie zmniejszony o koszty, a w rezultacie podatek do zapłaty niższy.

Kawalerka

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Należałoby też nadmienić, że jeśli lokal jest wynajmowany razem przez parę małżeńską, to wolno wyjątkowo stosować podatek liniowy (stawka 19 proc.). Małżonkowie powinny jednak zdobywać dochody z odmiennych źródeł, to znaczy na przykład jedna osoba jest właścicielem biznesu, a druga jest zatrudniona na umowę o pracę.

Reasumując, dobór rodzaju opodatkowania to kwestia pojedyncza, niemniej przy bieżącej wielkości stóp, w większej części sytuacji więcej dochodowy będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z uwagi na to, że dzierżawca rzadko ponosi wysokie wydatki, które zdołałby odliczyć od dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*