Stabilizowanie podłoża jako odpowiedni wybór łącznika

Statyczność podłoża to proces polegający na pozyskaniu przy optymalnej wilgotności jednakowej mieszaniny komponującej się z kruszywa, albo podłoża rodzimego, także należycie dobranego spoiwa hydraulicznego. Stabilizacja podłoża to stosowny dobór lepiszcza, jaki umożliwia uzyskać żądane parametry wytrzymałościowe podbudowy pomocniczej, kluczowej, albo ulepszonego gruntu. Osiągnięta w procesie stabilizacji scementowana warstwa konstrukcyjna jest wodo i mrozoodporna i nie ulega deformacjom.

budowanie drogi

Stabilizacja podłoża wzmacnia i doskonali podłoża drogowe, utwardza i modernizuje grunt pod płyty lotniska, budynki, magazyny – doczytaj . Odpowiednio się sprawdza przy budowie dróg leśnych i dojazdowych. Aby poddać próbie warunki wodno-gruntowe, wypada zwrócić się o pomoc do specjalistycznej jednostki geotechnicznej, która na bazie kilku odwiertów ustali pokłady i gatunki gruntu, oraz stopień wód gruntowych. Poziom ów nie jest stały i jest w stanie się przekształcać w ciągu roku, najwyższy jest najczęściej wiosną, najniższy, latem.

Zaintrygował Cię ten artykuł? Jeśli tak, to bez wahania sprawdź, co znajdziesz w ofercie systemach przeciwpożarowych mercor, która odnosi się do pokrewnej problematyki.

Badania geotechniczne gruntu są w największym stopniu miarodajne, jak jest możliwość ustalić położenie i kontur przyszłego obiektu, bo wtedy geotechnik wie, w jakich pozycjach wykonać odwierty, żeby pomiar był wiarygodny .

Jeżeli wznoszony dom ma być podpiwniczony, sytuacje gruntowe najpoprawniej stwierdzić przed zakupem parceli. Piwnic nie powinno się budować, kiedy woda gruntowa bywa bardzo wysoko, bo byłoby to uciążliwe technicznie i drogie.

Niezależnie od specjalistycznego badania gruntu, należałoby przespacerować naokoło działki i przyjrzeć się domom sąsiadów. Jest możliwość również obejrzeć doły melioracyjne i dostrzec, czy wiele jest w nich wody i czy są należycie utrzymane, a także spojrzeć do studni gospodarskich, jeśli istnieją takie w sąsiedztwie i zobaczyć, na jakim poziomie jest w nich woda. Badania geotechniczne gruntu pozwolą ustalić, czy piwnica zbudowanego domu nie będzie zatapiana.

W Polsce nie ma sprecyzowanych regulacji odnośnie badania gruntu, jednakże jeżeli działka występuje na terenach grząskich, architekt jest w stanie polecić takie badanie nim dokona adaptacji projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*