Jakie są typy instalacji fotowoltaicznych oraz czym się one charakteryzują?

Istnieje parę rodzajów instalacji fotowoltaicznych. Pierwszym krokiem jest dopasowanie rodzaju danej instalacji.
Odróżniane są 3 najbardziej popularne rodzaje: on-grid: obecnie najbardziej wydatny oraz najpopularniejszy w naszych uwarunkowaniach klimatycznych.

dom - wizerunek

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
samochody

Autor: Pracownia Projektowa ArC2
Oznacza instalację przyłączoną już do sieci, dzięki czemu nie zastosowana na bieżąco energia stworzona w ogniwach fotowoltaicznych, może być składowana w sieci. W wypadku pochmurnego dnia lub niższej produkcji(zobacz smary Malytodal) energii w zimie, nadwyżkę możemy odebrać. Odmiennym rodzajem są instalacje fotowoltaiczne rodzaju off-grid. Taki typ instalacji w przeciwieństwie do on-grid, nie jest przyłączony do sieci, a stworzone nadwyżki są składowane w bateriach.
Jest to najlepszy sposób na uniezależnienie się od różnorodnych dostaw energii elektrycznej z sieci. Tego typu instalacje fotowoltaiczne mogą się sprawdzać najkorzystniej na wioskach, w miejscach odizolowanych, bez możliwości przyłączenia lub w tego typu miejscach, w których sieć wielokrotnie posiada usterkę i dostawy energii są przerywane. Trzecim wariantem instalacji fotowoltaicznych są instalacje hybrydowe. Jest to złączenie instalacji on-grid z off-grid. Tego typu instalacja fotowoltaiczna hybrydowa podłączona jest do sieci, przy czym również ma również możliwość składowania siły w bateriach. Dzięki temu rozwiązaniu najlepiej może się nadawać tam, gdzie wielokrotnie zjawiają się przerwy w dostawach energii elektrycznej z sieci. W takiej sytuacji instalacja automatycznie przełączy się na pobór i odzyskiwanie siły z akumulatorów. Działa ona bez względu na operatora sieci.

Pod uwagę należałoby również brać stanowisko i sposób zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Zazwyczaj montuje się je na dachu, jednak możliwe jest również wybudowanie mikroinstalacji naziemnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*