Co to jest pulsoksymetr i co można za jego pomocą zmierzyć?

Jest to urządzenie, które daje okazję zbadania nasycenia krwi pacjenta tlenem oraz tętno chorego. Do niedawna były one stosowane wyłącznie w szpitalach.
Obecnie takie urządzenie jak pulsoksymetr rozpowszechniane jest w używaniu codziennym przez wzgląd na niezwykle niewielkie wymiary oraz prostotę obsługi.

Granito Polbruk

Autor: Polbruk
Źródło: Polbruk
Pulsoksymetria jest to jedno z podstawowych badań, które wykonywane są w wielu chorobach związanych z układem oddechowym przykładowo przewlekła obturacyjna choroba płuc. W wypadku pulsoksymetrii jest mierzona liczba utlenowanej hemoglobiny, która jest obecna we krwi tętniczej pacjenta. Wynik pulsoksymetrii jest podawany w %. Monitorowanie saturacji krwi zezwala uniknąć niewydolności oddechowej oraz używana jest w czasie zabiegów medycznych, które prowadzone są w znieczuleniu ogólnym i podczas tlenoterapii. U osoby zdrowej saturacja krwi powinna zawierać się w przedziale od 95 do 97%. Zauważyć trzeba jednak, że poziom saturacji obniża się z wiekiem. U osób, które posiadają więcej niż 74 lata, saturacja może osiągać 93-95%. Saturacja, która wynosi mniej niż 90% to niedotlenienie organizmu.
Szafa wnękowa w garażu

Autor: Indeco S.A.
Źródło: Indeco S.A.
Pulsoksymetr wyposażony jest w źródło światła i sensor mierzący jaka część wiązki świetlnej jest pochłonięta. Pulsoksymetr dodatkowo mierzy tętno pacjenta. Zaawansowane modele pulsoksymetrów posiadają również zamontowany alarm, który informować może użytkownika o spadku saturacji poniżej dopuszczalnego minimum. Na rynku mamy do nabycia 2 rodzaje pulsoksymetrów. Są to pulsoksymetry napalcowe oraz stacjonarne. Pulsoksymetry napalcowe przeznaczone są do użytku poza szpitalem. Małe, łatwe w obsługiwaniu urządzenie sprawdza się doskonale w domu, w pracy a także w podróży. Pulsoksymetry stacjonarne przeznaczone są do użytku w szpITalach albo w domach opieki.

Poza tym, że pulsoksymetr sprawdza saturację oraz puls, można dzięki niemu dokonać kontroli oddychania czy też pomiaru ciśnienia. Pulsoksymetry stacjonarne są to narzędzia bardziej skomplikowane w obsłudze i droższe niż modele napalcowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*