Wykorzystanie granitu

Granit od zawsze stanowi podstawowy materiał w budownictwie. Wypływa to z faktu, iż jest jednym z najbardziej trwałych oraz wytrzymałych materiałów. Dodatkowo jest ekologiczny oraz nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych, dzięki czemu nie jest trudno zachować jego piękno.

Jednym z w najwyższym stopniu efektownych kamieni występujących w naturze jak też użytkowanych w budowlance (maszyny budowlane producent) jest właśnie granIT. Granit to skała głębinowa. Podstawowymi minerałami w jego składzie są : kwarc i plagioklaz. Granit jest najczęściej napotykaną magmową skałą, występuje w utworach wszystkich czasów a także na wszystkich lądach. W Polsce skały granitowe znajdziemy na powierzchni ziemi na Dolnym Śląsku oraz w Tatrach. Z kolei w podłożu głębokim w regionie od Zawiercia do Krakowa jak też w północno-wschodniej Polsce. Najbardziej znana jest chyba kopalnia granitu Borów.
budowa domu

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
kopalnia granitu Borów

Specyficzna budowa tego kamienia sprawia, że jest jednym z najtwardszych materiałów budowlanych na naszej planecie, dlatego może być z łatwością wykorzystywany do ochrony nawierzchni narażonych na wielki nacisk. Nie będą w stanie zaszkodzić granitowi wrogie czynniki pogodowe, takie jak deszcz czy wiatr. Ponadto jest odporny na pęknięcia a także odkształcenia. Kamienie granitowe wykorzystuje się przede wszystkim jako materiał budowlany. Dzięki swej wytrzymałości idealnie sprawdza się w produkcji brukowej kostki albo płyt chodnikowych. Ponadto jego gustowny wygląd pozwala na stosowanie granitowych płyt w charakterze okładziny ścian i do wytwórczości parapetów wewnętrznych.

Sprawdzi się także w konstrukcji dekoracji ogrodowych, kamiennych mebli, wodotrysków, itp. Ze względu na to, że granit jest surowcem w pełni naturalnym, znajduje swe użycie również w kuchniach, jadalniach oraz łazienkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*