Z jakimi sprawami należy liczyć się kiedy mowa o wyborze pomiędzy inwestycją w szambo a w przydomową oczyszczalnię nieczystości?

W czasie stawiania domu trzeba zdecydować jak rozwiążemy problem ścieków. Kiedy jest już kanalizacja, do które można się podłączyć to nie ma z tym problemu. Natomiast jeśli nie, to musimy zdecydować się szambo lub też wykonanie przydomowej oczyszczalni nieczystości.

zbiorniki z polietylenu

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com
Jak przedstawiają się są zalety takich rozwiązań?
Co istotne musimy dowiedzieć się, jakie z rozwiązań jest możliwe do wykonania na naszej działce. Jeśli istnieje sieć kanalizacyjna to jest obowiązek przyłączenia do niej. Nie można w takim wypadku zdecydować się na osobną inwestycję. Tak samo jednak nie w każdym miejscu możemy wybudować szambo albo oczyszczalnię ze względu na specyficzne parametry gruntu i wód gruntowych. Trzeba to również sprawdzić z zagospodarowaniem przestrzennym. Określa on ważne wytyczne pod kątem ochrony środowiska, jakie mogą sprawić, iż przeprowadzić konkretną inwestycję można tylko przy zachowaniu pewnych warunków. Jakiego rodzaju warunki gruntowe muszą występować, ażeby móc zainwestować w szambo ekologiczne albo przydomową oczyszczalnię?
geodezja

Autor: Rintal Polska
Źródło: Rintal Polska
szamba ekologiczne

Autor: KOMUnews
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy chodzi o budowę szamba to jest to jeden szczelny zbiornik, z tego względu nie ma szczególnie ciężkich wytycznych, kiedy chodzi o podłoże. Ma to natomiast znaczenie, gdy chodzi o zastosowany zbiornik. W miejscach, gdzie woda gruntowa jest wysoko należy zainstalować zbiornik ciężki, na przykład z betonu. Nie będzie od wypierany ku górze gdy będzie pusty. Z kolei tam, gdzie tego typu problemów z posadowieniem nie ma, sprawdzą się doskonale zbiorniki z polietylenu. Kiedy mowa o oczyszczalniach, tutaj już rodzaj gruntu ma duże znaczenie – (zobacz dodatkowe informacje). Poziom wód gruntowych bowiem musi znajdować się przynajmniej 1,5 metra pod miejscem z drenami. Najlepiej aby zagęszczanie gruntu był piaskowy lub gliniasto-piaszczysty.
Kiedy chodzi o koszty to zbudowanie szamba jest tańsze niż zrobienie oczyszczalni przy domu. Jednak koszty eksploatacji bardzo się od siebie różnią z korzyścią dla oczyszczalni. Koszt wywożenia szamba jest całkiem spory. Mimo początkowych dużych nakładów, w użytkowaniu inwestycja jest tańsza w utrzymaniu dlatego zwraca się już po kilku latach. Wciąż większa ilość ludzi wybiera oczyszczalnie przydomową – tuwłaścicielowi domu późniejsze przyłączenie się do kanalizacji w momencie, gdy ta już będzie dostępna na danym terenie.

Z kolei gdy chodzi o oczyszczalnie nie ma tego typu regulacji, które wskazywałyby przymusowe podłączenie domu do sieci kanalizacyjnej. Dlatego dobrze jest mieś świadomość istnienia takich kwestii, zanim zdecydujemy się na jedną lub drugą metodę na problem ścieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*